
„Economiile” de 10 miliarde de euro lăudate de birocrații europeni sunt doar o iluzie cinică. Cine plătește, de fapt, această tranziție? Tot cetățeanul de rând, forțat să se îndatoreze cu zeci de mii de euro pentru o pompă de căldură, sub amenințarea interzicerii centralelor pe gaz.
Trecem orbește de la dependența de gaze la dependența de o rețea electrică suprasolicitată, cu prețuri la kilowatt care explodează. Să te lauzi cu eficiența la -30 de grade în timp ce europenii tremură de frica facturilor la curent este o insultă. Așa-zisele subvenții pregătite de Comisie nu sunt decât o schemă de îmbogățire a lobby-ului „verde”, o tranziție forțată care condamnă clasa de mijloc la sărăcie energetică.